REVIEW:SLEEK CONTOURING KIT


Hello Loves!

So nowadays with all the hype about Kardashians contouring became a thing and Sleek company is suggesting an amazing alternative for ten different powders and it is their contouring kit.

Mine is in shade Medium and I thought that I made a huge mistake and the bronze part  will be too dark for me but that is not a case. If you are using a light hand and blend afterwards even the medium shade can work for the fair skin owners.Aside the fact that the  bronzer and highlighter are both very buildable they are also highly pigmented so you won't need a lot of product and it will last you ages.

Both colors are really pretty with warm undertones but that does not mean that bronzer comes out reddish.

All in all, great product from sleek and I am looking forward to try out more of their kits and palettes.

You can find me on:
bloglovin
................................................................


Laba!


Visą pasaulį užvaldžius Kardashian klanui pasklido ir nauja mada, formuoti ir visaip kitaip modeliuoti savo veidą įvairiomis makiažo priemonės, tad Sleek įmonė vietoj dešimties skirtingų pudrų siūlo tau įsigyti vieną vienintelę paletę.


Manosios atspalvis yra Medium ir taip, jis man per tamsus. Jau buvau nusivylusi savimi ir galvojau, kad išmečiau pinigus į balą ir tikrai nesidažysiu su smarkiai per tamsia bronzine pudra, tačiau viskas susiklostė kiek kitaip.Sleek gaminiai yra iš ties labai pigmentuoti ir jų nereikią daug, o nusipirkus vieną užteks ilgam,tačiau juos taip pat labai lengva išsklaidyti, tad sunkios rankos savininkėm ar tiesiog žiopliukėm, kurios nesugebėjo išsirinkti tinkamos spalvos, tai tikras išsigelbėjimas.

Spalvos tiek highliterio ,tiek bronzos labai gražios, šilto tono, tačiau užtepus ant odos neatrodo nei kiek oranžinės ar raudonos.


Tobulas produktas iš Sleek gausybės rago, nekantrauju išbandyti daugiau!

Mane rasi:
instagram
facebook
twitter

Bučkis,
Rolė

4 comments:

 1. Sounds like a lovely product. Bronzer is one makeup that I don't use, just never got into it.

  Reflection of Sanity

  ReplyDelete
  Replies
  1. Yeah I know, I just recently got into it...and I am still learning how to use it;D

   Delete
 2. Love bronzer! Great product. xo

  www.chasing-peonies.blogspot.com

  ReplyDelete